Strona główna

Siedziba Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" mieści się w jednej z piękniejszych i ciekawszych kamienic Krakowa, szeroko znanej pod nazwą Dom Polonii.

Kamienica ta, oznaczona numerem 14, znajduje się w narożniku Rynku Głównego, z którego bierze początek ulica Grodzka, leży więc na tzw. Szlaku Królewskim prowadzącym na Wawel. Istnienie w tym miejscu murowanej kamienicy poświadczone jest już w 1373 roku.
W wieku XVI uzyskała ona renesansowy wystrój, który częściowo zachował się do dnia dzisiejszego.
W XVII i XVIII wieku kilkakrotnie zmieniali się właściciele kamienicy wywodzący się ze znanych krakowskich rodzin kupieckich i rzemieślniczych (Delpacowie, Belli, Orłowscy).
W 1850 roku budynek spłonął w ogromnym pożarze miasta.

Współczesny wygląd kamienicy jest dziełem wybitnego krakowskiego architekta i konserwatora Adolfa Szyszko-Bohusza, który w roku 1938 zaprojektował jej nową fasadę. Wnętrza kamienicy zostały starannie odnowione w latach 1974 - 1978. W dniu 22 czerwca 1978 roku kamienica otrzymała nazwę Dom Polonii. Jej wnętrza pełnią obecnie funkcje siedziby Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

W późnogotyckich, kolebkowo sklepionych piwnicach mieści się Galeria Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", prezentująca prace artystów polonijnych i polskich z zagranicy oraz wystawy fotograficzne dokumentujące życie środowisk polskich.

Na pierwszym piętrze, w nakrytych zabytkowymi stropami salach Arkadowej i Renesansowej organizowane są imprezy oświatowe i kulturalne - koncerty, spotkania z artystami polskimi z zagranicy, konferencje naukowe oraz spotkania polonijne.

    

Biuro Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" mieści się na drugim piętrze, czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16. Zespół pracowników biura gwarantuje kompetentną współpracę ze środowiskami polskimi i polonijnymi na całym świecie.

Trzecie piętro Domu Polonii zajmują pokoje gościnne z widokiem na Kościół Mariacki, pomnik Adama Mickiewicza i inne zabytkowe kamieniczki Rynku Głównego.

 
 
Dom Polonii, Rynek Główny 14, 31-008 Kraków
Copyright 2013 Wspólnota Polska - Kraków
+48 (12) 422 43 55
+48 (12) 422 61 58
biuro@wspolnota-polska.krakow.pl

Projekt i realizacja
Iguana
Studio